Jak prawidłowo gotować kaszę jaglaną? Praktyczne wskazówki do otrzymania pulchnej kaszy

Gotowanie kaszy jaglanej wymaga trzymania się kilku prostych zasad. Nic się nie martw, bo już po pierwszej samodzielnie ugotowanej porcji będą one intuicyjne.Na początek trochę teorii ;)


Kasza jaglana to łuskane ziarno prosa (najczęściej dostępna w sklepach odmiana to Panicum miliaceum L.) Jest doskonałym źródłem błonnika, tłuszczy (z tych nienasyconych to przede wszystkim linoleinowy i oleinowy) oraz witamin (przede wszystkim tych z grupy B) i minerałów (m. in. fosforu i magnezu) (1). Jest również bogata w kwasy fenolowe (ma więc własciwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne) (2). Jest produktem bezglutenowym i ze względu na niski indeks glikemiczny nadaje się również do spożycia dla diabetykow (3).


Ze względu na stosunkowo wysoką zawartość tłuszczy, ugotowanej kaszy jaglanej towarzyszy gorycz.


I tu zaczynają się lekkie schody - jak zapobiec powstawaniu goryczki i co po kolei robić, by móc cieszyć się miseczką idealnie pulchnej kaszy?

1. Płukanie

Surową kaszę jaglaną należy kilkakrotnie zalać ciepłą, bieżącą wodą, wymieszać, a następnie wodę odlać. Odlana woda będzi lekko mętna. Czasem w przepisach można spotkać inną wersję płukania kaszy - przy użyciu sitka pod bieżącą wodą. Ta opcja nie daje jednak tak dobrego efektu.

2. Proporcja płynu do kaszy

Czy to woda, czy też mleko - idealna proporcja to 1 i 1/4 szklanki na 1 szklankę kaszy.

3. Gotowanie


Kaszę należy zalać odmierzoną ilością wody i podczas kolejnych etapów gotowania już jej nie mieszać. Następnie przykryć garnek pokrywką i poczekać, aż płyn zacznie wrzeć. Zmniejszyć wówczas ogień i pozwolić kaszy gotować się pod przykryciem przez 10 minut na bardzo niewielkim ogniu. Przez cały ten czas oczywiście kaszy nie mieszać. Po upływie 10 minut, wciąż nie zdejmując pokrywki i nie mieszając, zdjąć garnek z kaszą z palnika i pozostawić pod przykryciem na kolejnych kilkanaście minut.

Zdjąć przykrywkę i gotowe!


Alternatywna metoda pozbycia się goryczki z kaszy jaglanej to prażenie suchych jej ziaren na suchej patelni do momentu wydzielenia się specyficznego, jakby orzechowego aromatu. Ta metoda będzie świetna w przepisach, w których użyć należy suchej kaszy (na przykład tu!)


 

Proste przepisy z wykorzystaniem kaszy jaglanej 

Źródła

1) USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 21''), Millet, raw Nutrition Facts & Calories (https://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5701/2)

2) https://www.verywellfit.com/what-is-phenolic-acid-2507071

3) Bora P., Ragaee S., Marcone M. (2019). Characterisation of several types of millets as functional food ingredients. International Journal of Food Sciences and Nutrition