Migdałowe ciasteczka z komosą ekspandowaną (wegańskie, bezglutenowe)

Specjalnie dla tych, którzy być może chwilowo lub na stałe nie mają dostępu do piekarnika lub też nie mają po prostu ochoty na pieczenie ;) Pomysł na te pyszności rozwinął się u mnie w wyniku potrzeby wykorzystania komosy ekspandowanej, którą odkryłam stosunkowo niedawno.


Czym jest ekspandowanie? Jest to proces obróbki (głównie) zbóż parą wodną z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia (i co ważne, bez wykorzystania substancji chemicznych). Zboża ekspandowane są dzięki temu procesowi bezpośrednio gotowe do spożycia i nie wymagają dodatkowej obróbki. Dobra wiadomość jest taka, że podczas procesu ekspandowania większość właściwości odżywczych produktu zostaje zachowana. I chociaż zdecydowanie warto przede wszystkim korzystać z nieprzetworzonych zbóż, te ekspandowane mogą stanowić świetne urozmaicenie w codziennym jadłospisie ;)


Przepis na Migdałowe ciasteczka z komosą ekspandowaną (wegańskie, bezglutenowe, bez pieczenia!)

Składniki (na 12 ciasteczek)


 • 50 ml oleju kokosowego

 • 60 ml mleka roślinnego

 • 60 g ksylitolu

 • 30 g ekspandowanej komosy ryżowej (można zastąpić ekspandowanym amarantusem lub zwykłymi płatkami owsianymi)

 • 2 łyżki masła orzechowego (u mnie migdałowe)

 • 30 g blanszowanych migdałów (można zastąpić posiekanymi migdałami)

 • 2 łyżki (20 g) wiórków kokosowych

 • 0,5 łyżeczki cynamonu


Sposób przygotowania


 1. W niewielkim rondelku umieścić olej kokosowy, mleko roślinne i ksylitol, podgrzewać na niewielkim ogniu, cały czas mieszając

 2. Gdy płyn zacznie wrzeć, gotować wciąż przez ok. 2 minuty, następnie zdjąć z palnika i dodać masło orzechowe, wymieszać jedynie do rozpuszczenia

 3. Dodać pozostałe składniki, wymieszać

 4. Na papierze do pieczenia wykładać po 1 łyżce masy, formować na kształt ciasteczek (masa będzie bardzo lepiąca, potem stwardnieje! można pomóc sobie drugą łyżką podczas formowania ciasteczek)

 5. Pozostawić do ostygnięcia i stwardnienia. Przenieść do lodówki aby przyspieszyć twardnienie ciasteczek


I gotowe! Podawać z kubkiem kawy lub herbaty ;) Smacznego!

Anita