Owocowa zupa (wegańska, bezglutenowa, bez cukru rafinowanego) + jak gotować z agarem?

Do przygotowania tej zupy potrzebujesz jedynie dwóch składników! Jednym z nich jest agar agar - to wegański odpowiednik żelatyny, która zawiera produkty odzwierzęce. Jeśli nie pracowałaś/-eś jeszcze z agarem, spokojna głowa! Po przygotowaniu pierwszej zupy z tego prostego przepisu korzystanie z tego składnika stanie się intuicyjne.

Póki co kieruj się wskazówkami podanymi poniżej i jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zadaj pytanie w komentarzu - chętnie podpowiem :)

A odnośnie soku, czyli drugiego składnika tego przepisu - ja użyłam mieszanki soku pomarańczowego, z mango i marakui, a do tego mieszanka owoców leśnych (w tym sezonie mrożonych ;) ) - pycha!


Przepis na Owocową zupę (wegańska, bezglutenowa, bez cukru rafinowanego)
Owocowa zupa (wegańska, bezglutenowa, bez cukru rafinowanego)

Składniki (na 1 porcję)(1)

  • 250 ml dowolnego soku owocowego*

  • 0,5 łyżeczki agar agar w proszku lub w płatkach**

Dodatkowo: dowolne owoce do dekoracji

Dla dodatkowego aromatu: kilka plasterków imbiru, świeże zioła (np. tymianek lub mięta), ekstrakt waniliowy i/lub fragment skórki pomarańczowej


Sposób przygotowania

Jeśli nie używasz aromatyzujących dodatków, przejdź do punktu 4:

  1. W garnuszku umieścić wybrany sok owocowy, wrzucić wybrane dodatki i podgrzać całość na niewielkim ogniu do wrzenia

  2. Następnie zdjąć garnuszek z ognia i odstawić na kilkanaście minut

  3. Odcedzić stałe dodatki i pozostawić płyn do całkowitego ostygnięcia

  4. Płyn umieścić w garnuszku, oprószyć agarem, nie mieszać i nie podgrzewać, jedynie pozostawić na ok. 10 minut (to tzw. etap nawadniania agaru)

  5. Po tym czasie zacząć podgrzewać garnuszek z sokiem i agarem na niewielkim ogniu, a gdy zacznie się gotować, wymieszać (na tym etapie można również wmieszać ekstrakt waniliowy) i gotować przez ok. minutę

  6. Po minucie zdjąć garnuszek z gazu, przelać jego zawartość do płaskiego naczynia i pozostawić na kilkanaście minut do stężenia (aby przyspieszyć ten proces, kiedy płyn już trochę przestygnie, można wstawić naczynie do lodówki)(2)

  7. Stężałą masę przełożyć do blendera i zblendować.(3) Powinna powstać konsystencja zupy. Można ją dodatkowo przecedzić przez sito o bardzo małych oczkach aby pozbyć się pęcherzyków powietrza powstałych podczas blendowania

  8. Przelać do miseczki i udekorować owocami!

Smacznego!


 

*najlepiej klarownego

**agar agar w proszku jest silniejszy niż ten dostępny w płatkach, należy więc odpowiednio dopasować jego ilość do ilości użytego soku. Jeśli masz wątpliwości, czy użyłaś/-eś odpowiednią ilość agaru, wystarczy, że przed wstawieniem płynu do lodówki (pkt 6), odlejesz 1-2 łyżki płynu do niewielkiej miseczki i wstawisz do lodówki na 10 minut. Jeśli po wyjęciu z lodówki próbka będzie zbyt płynna lub zbyt stała - dodaj do głównego naczynia więcej soku lub agaru i ponownie doprowadź całość do wrzenia. Test ten możesz powtarzać dowolną liczbę razy ;)


1)

Owocowa zupa (wegańska, bezglutenowa, bez cukru rafinowanego)
Owocowa zupa (podstawowe składniki)

2)

Owocowa zupa (wegańska, bezglutenowa, bez cukru rafinowanego)
Owocowa zupa (mieszanka pozostawiona do stężenia)

3)

Owocowa zupa (wegańska, bezglutenowa, bez cukru rafinowanego)
Owocowa zupa (gotowa do serwowania!)


Skorzystałeś z tego przepisu?

Pochwal się efektami na Instagramie i oznacz mnie @anita.slodziej! Jestem bardzo ciekawa Twoich kreacji ❤