Chcesz zaimponować w domu świetnym roślinnym deserem? Chlebkiem z poniższego przepisu przekonasz najbardziej zatwardziałych sceptyków roślinnych słodkości, że wegańskie desery są co najmniej równie pyszne co tradycyjne wypieki.
A już w trakcie jego pieczenia kusić będzie w kuchni korzenny aromat, znakomicie komponujący się z obecnym zaokiennym klimatem. Z krojeniem polecam jednak poczekać, aż chlebek ostygnie (w czasie tej godziny jego środek wciąż będzie "dochodził"). Cóż jednak przyjemniejszego niż czekanie na pyszny deser przy filiżance świeżo zaparzonej kawy? :) Zapraszam do kuchni!

Składniki
240 g purée z dyni*
180 ml mleka roślinnego z kartonu (u mnie owsiane)
150 g mąki orkiszowej (u mnie typ 630)
125 ml aquafaby (woda z puszki ciecierzycy)
120 g kremowego masła migdałowego
100 g mąki pszennej zwykłej (u mnie typ 550)
100 g cukru kokosowego lub innego brązowego
60 ml syropu klonowego lub innego płynnego słodzidła (polecam też syrop daktylowy lub miód w wersji niewegańskiej)
20 g mąki ziemniaczanej lub innej skrobi
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka goździków
1/2 łyżeczka sody oczyszczonej
1/2 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
Sposób przygotowania
Purée z dyni zmiksować z masłem migdałowym, mlekiem roślinnym i syropem klonowym na gładką masę (ja użyłam w tym celu ręcznego blendera)
W osobnej misce ubić aquafabę (nie musi powstać sztywna piana, wystarczy ubijać przez ok 2-3 minuty do momentu powstania jednolitej piany)
Ubitą aquafabę delikatnie wmieszać w płynną dyniową mieszankę, całość odstawić na czas przygotowania suchych składników
Do dużej miski przesiać mąki, proszek do pieczenia, sodę, dodać przyprawy i wymieszać
Do suchych składników wlać płynną dyniową masę i delikatnie wymieszać do połączenia się składników (nie dłużej!)
Powstałą masę przelać do formy keksowej wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 175°C na ok. 50 minut (jeśli wierzch w międzyczasie zbyt bardzo się zarumieni, przykryć go folią aluminiową i piec dalej) lub do tzw. suchego patyczka
Całkowicie wystudzić przed porcjowaniem i zaserwowaniem
Smacznego!
*jak przygotowuję purée z pieczonej dyni? Piekarnik rozgrzewam do 200°C, dynię myję, obieram (chyba że jest to Hokkaido, którą do tego przepisu polecam, jej nie trzeba obierać) i kroję na niewielkie fragmenty. Fragmenty dyni wykładam na formę wyłożoną papierem do pieczenia i przykrywam folią aluminiową. Piekę godzinę, następnie lekko studzę i blenduję przy pomocy ręcznego blendera. Tak przyrządzone purée świetnie się mrozi!