Uniwersalny spód do tarty (wegański, bez cukru rafinowanego)

Ten przepis przyda się nie tylko do słodkich wypieków - można go również wykorzystać do dań wytrawnych! Ciasto z tego przepisu ma neutralny smak i jest lekko kruche - można go piec razem z nadzieniem lub (jak zrobiłam to dla poniższego zdjęcia) bez. Ten drugi sposób jest idealny gdy macie w planach nadzienie nie wymagające pieczenia.Składniki (na formę o średnicy ok. 24-26 cm)

 • 100 g mąki pszennej zwykłej

 • 120 g mąki pszennej pełnoziarnistej

 • 1/2 łyżeczki soli

 • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia

 • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej

 • 60 ml oleju słonecznikowego

 • 1 łyżeczka octu jabłkowego

 • lodowata woda (ok. 4-5 łyżek)

Sposób przygotowania

 1. Zacząć od schłodzenia oleju i wody - do przygotowania spodu tarty oba te składniki powinny być najlepiej lodowato zimne (w tym celu umieścić pojemniki z płynami w zamrażarce na ok. 30 minut)

 2. Do większej miski przesiać mąki, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną, dodać sól i lekko wymieszać

 3. Zalać sypkie skłaniki olejem i bardzo delikatnie i niedbale wymieszać (tak naprawdę wystarczy kilka ruchów łyżką), nie rozcierać - mają pozostać grudki (1. - o taki efekt chodzi)

 4. Stopniowo dodawać zimną wodę wymieszaną z octem jabłkowym (powinno wystarczyć ok. 4 łyżek) i potrząsać miską, aż na jej spodzie nie pozostaną ślady suchej mąki (w razie potrzeby można pomóc sobie łyżką, przy czym trzymać się zasady - im mniej mieszania, tym lepiej)

 5. Tak powstałą masę delikatnie przełożyć na folię spożywczą, przykryć ją kolejnym fragmentem folii i przy pomocy dłoni lekko "szczypać" masę, aby luźne jej fragmenty się mniej więcej połączyły (2)

 6. Przy pomocy wałka rozwałkować ciasto wciąż przykryte folią na ok. 20 cm owal (mają pozostać białe smugi tłuszczu, 3. - o taki efekt chodzi)

 7. Zawinąć brzegi folii wokół ciasta i delikatnie przełożyć je na blachę, a następnie wstawić do lodówki na godzinę

 8. Po wyjęciu z lodówki delikatnie przełożyć ciasto na świeżą folię, przykryć kolejnym jej fragmentem i ponownie delikatnie wałkować - tym razem do średnicy ok. 30 cm

 9. Ponownie schłodzić owal w lodówce przez godzinę, następnie wyjąć i delikatnie przełożyć do formy

 10. Odciąć fragmenty ciasta wystające znad brzegów formy (można je wykorzystać do zaklejenia ewentualnych ubytków ciasta w formie) i uformować w dowolny sposób (np. w klasyczną falbankę, jak u mnie na zdjęciu)

 11. I gotowe! Jeśli zamierzasz przygotować tartę typu raw, konieczne będzie wcześniejsze upieczenie spodu (w 190°C przez ok. 15-20 min) i jego schłodzenie przed wyłożeniem nadzienia

Teraz wystarczy już tylko wybrać pyszny krem do tarty :)

❤ Anita 

*rozwałkowane ciasto można zawinąć w rulon w papier do pieczenia i zamrozić na później

**ciasto to doskonale sprawdza się również do pieczenia rustykalnych galette!


1)

Uniwersalny spód do tarty (wegańskie, bez cukru rafinowanego)

2)


3)

Uniwersalny spód do tarty (wegańskie, bez cukru rafinowanego)

Skorzystałeś z tego przepisu?

Pochwal się efektami na Instagramie i oznacz mnie @anita.slodziej! Jestem bardzo ciekawa Twoich kreacji ❤