Złociste latte


Można je przyrządzić na kilka sposobów. Przedstawiony przeze mnie poniżej proszek można po prostu wsypać do filiżanki (0,5/1 łyżeczka na 250 ml) mleka (polecam mieszankę kokosowego z orzechowym dla uzyskania kremowej konsystencji napoju), podgżać (na małym ogniu, nie doprowadzać do wrzenia!*) i dosłodzić do smaku (i bez słodzidła smakuje pysznie!).


Inna wersja (wg zasag Ayuverdy) zakłada jeszcze dodanie odrobiny oleju kokosowego (około 0,5/1 łyżeczki na jedną szklankę napoju).


Jeszcze inny sposób przygotowania złotego mleka, chyba najczęściej spotykany w internetach, polega na przygotowaniu z poniższej mieszanki pasty, którą powinno się przechowywać w lodówce. Aby to zrobić, wystarczy w rondelku zagotować 30 ml wody, dodać łyżkę proszku z poniższego przepisu i gotować na niewielkim ogniu do momentu powstania pasty.Składniki (wszystkie w proszku)


  • Kurkuma 27 g

  • Cynamon 10 g

  • Imbir 7 g (można również dodać świeżo posiekanego imbiru do przygotowanego mleka)

  • Gałka muszkatołowa 1/4 łyżeczki

  • Kardamon 1/4 łyżeczki

  • Czarny pieprz 1/4 łyżeczki

Opcjonalnie: Szafran uprawny 1/4 łyżeczkiSposób przygotowania proszku do złotego mleka


Wszystkie składniki wymieszać i przechowywać w zamkniętym pojemniku.
Dlaczego warto pić złote mleko?


Obecna w kurkumie kurkumina ma instensywne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne (1), a także przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze (2). Przyswajalność kurkuminy znacznie zwiększa obecność czarnego pieprzu lub papryczki chili, a także oleju (stąd propozycja dodania oleju kokosowego). Jeśli interesuje Cię suplementacja kurkuminy i czerapanie jak największych korzyści z jej przyswajania, zachęcam do zapoznania się z najnowszymi badaniami i specjalistycznymi artykułami na ten temat. Osobiście uważam, że warto i mogę polecić ten rzetelnie napisany artykuł.

 

* im dłuższy czas podgrzewania, tym intensywniejszy smak kurkumy, co nie każdemu może smakować


1) Chainani-Wu N. 2004. Safetz and Anti-Inflammatory Activity of Curcumin: A Component of Tumeric (Curcuma longa). The Journal of Alternative and Complementary MedicineVol. 9, No. 1


2) Ikpeama A., Onwuka G.I., Nwankwo C. 2014. Nutritional composition of Tumeric (Curcuma longa) and its antimicrobial properties.

International Journal of Scientific & Engineering Research, Volume 5, Issue 10